Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@seoegitimzirvesi.com

SESLİ ARAMALAR SEO’NUN
GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK!

seo eğitim zirvesi
sesli aramalar

Sesli Aramalar SEO’nun Geleceğini Şekillendirecek!

Akıllı telefonların özellikleri arttıkça internet dünyası da kendini bu özelliklere adapte etmeye çalışıyor. Özellikle son yıllarda sesli arama özelliğinin gelişmesi sayesinde kullanıcılar cihazlarını daha hızlı ve rahat kullanarak aynı anda birden fazla iş yapabiliyorlar. Bu durum da Google ve diğer arama motorlarında geleneksel metin aramayı etkiliyor. İnternet siteleri kendini sesli aramaya uyumlu hale getirmeye çalışıyor.

Nerden Çıktı Bu Sesli Arama?

Telefonların ve bilgisayarların ses algılama özelliklerinin geliştirilmesi, zamandan tasarruf etmek istenmesi nedeniyle sesli arama hayatımıza girdi. Birkaç cümle ile arkadaşlarımıza telefon açabildiğimiz, Google’da arama yapabildiğimiz, cihazımızda gezindiğimiz bu sistem sayesinde telefon kullanım deneyimimiz arttı. Google da bir süredir farklı dillerde sesli arama yapmaya imkan vererek arama yaparken daha rahat etmemizi sağladı.

Ayrıca Google mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre sesli arama sadece bir arama terimini değil, arama teriminin devamında gelebilecek sorguları da anlamaya başladı. Dolayısıyla sesli arama SEO çalışmalarını da etkiledi.

Sesli aramalar hayatımıza ne katacak?

 • Yazım / İmla Hatalarını Düzeltme

Google’da karşınıza çıkan “bunu mu demek istediniz?” özelliği sesli aramalarda da kullanılacak. Birbirine benzeyen kelimelerin ayrıştırılması için hassas dinleme yapılacak.

 • Daha Önce Aranan Terimlerle İlişki Kurma

Örneğin ilk sorgunuz “çikolatalı pasta” kelimesi ise sonrasında “fotoğraflarını görmek istiyorum” ve “tarifi” kelimelerini eklediğinizde Google bu sorguların ilk aradığınız kelime ile ilgili olduğunu anlayarak sonuç listesini buna göre değiştirecek. Muhteşem bir özellik değil mi?

 • Lokasyona Bağlı Özelleştirilmiş İçerik

Sesli aramalar SEO’nun geleceğini lokasyon bazlı aramalarda da değiştirecek. Bulunduğunuz yere göre size en yakın sonuçları çıkaracak. Örneğin: “Bakırköy’deki pastaneler” diye arama yapıyorsanız çevrenizdeki uygun sonuçları çıkaracaktır. Böylece sesli aramalara odaklı SEO mantığı da devreye girecektir. Web sitelerini kullanıcıların sesli aramalarına göre yeniden şekillendirmek ve hedef kelime stratejisini değiştirmek gerekebilir.

 • Uygulama Bazlı Özelleştirilmiş İçerik

Google uygulama uyumlu arama sonuçlarıyla da sizi şaşırtacak. Whatsapp’ta bir mekandan bahsediyorsanız ve o mekanın web sitesini görmek istiyorsanız Google’a komut vermeniz yeterli olacaktır. Karşınıza mekanın web sitesi çıkacak.

 • Mevcut Ekrandaki Veriye Bağlı Özelleştirilmiş İçerik

Sesli aramalar SEO’nun geleceğini gerçekten etkiliyor. Arama sorgusu ekranı üzerinde konuyla alakalı başka aramalar yaptığınızda ilk aramanıza uygun içerikleri ve görselleri listeleyerek ne kadar zekice çalıştığını gösteriyor. Bu durum hem faydalı içerik oluşturmanın önemini artıracak hem de görsel rekabeti.

Bunların dışında yakın zamanda Google “Etkileşimli Alışveriş” özelliğini çıkaracak ve sesli sorgularınızda doğrudan alışveriş yapabileceğiniz kanallar karşınıza çıkacak. Yani “36 numara kırmızı ayakkabı” dediğinizde en alakalı sonuçlar listelenecek.

sesli aramaseo uzmanı ne iş yaparsesli arama nedir

 

Anahtar Kelimeye Dayalı Aramanın Sonu Mu Geliyor?

Sesli arama bu kadar gelişince Google’da yapılan klasik aramaların sonu mu geliyor diye düşüneceksiniz tabi ki. Özellikle SEO yapanlar nasıl bir strateji belirleyeceklerini düşünmeye başlamışlardır. Akıllı telefon sayısı arttıkça sesli aramaların sayısının artacağını söylemek mümkün ancak bu durum çok hızlı karşımıza çıkmayacak. Yani SEO çalışmalarında yavaş yavaş kendine yer bulacak.

Peki, web sitelerinizi sesli aramaya uyumlu hale getirmek için neler yapmanız gerekiyor? Öncelikli olarak web sitenizin responsive yani akıllı telefonlara ve tabletlere uyumlu şekilde tasarlanması gerekiyor. Sonrasında multi platform dediğimiz her platformda çalışır halde olması lazım. Aynı zamanda:

 • Her platformda hızlı yüklenmesi
 • İçeriğin kullanıcı sorgularına yönelik hazırlanmış olması
 • Genel SEO kurallarına uygun hazırlanmış olması gerekiyor.

İçeriklerinizi Değiştirin!

Yukarıdaki koşulların yanında içeriklerinizin de sesli aramalarla uyumlu olacak şekilde hazırlanması gerekiyor. Yani sesli arama kullanıcılarının genel olarak aradığı ya da arayabileceği kelimeleri hedef olarak belirlemelisiniz. Sesli aramalar için içerik hazırlarken:

 • Belirgin cümlelere odaklanın.

Web sitenizde yer alan içerikleri tek anahtar kelimeli hazırlamak yerine çoklu anahtar kelime ile hazırlayın. Long tail dediğimiz anahtar kelimeler sesli aramalar ile daha da önem kazanacak. Bu durumda geleneksel SEO mantığının da değişmesi gerekecek.

 • Web sitenizin temelini sağlamlaştırın.

Akıllı telefonlardan sesli aramalar yapan kullanıcılarınıza 404 sayfaları ile cevap vermek istemezsiniz değil mi? Ayrıca sitemap ve robot.txt. dosyalarınızın da eksiksiz olması gerekir. Böylece sesli arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız hızlı olacaktır.

 • Sorulara cevap verin.

Sesli aramaların genel yapısına bakıldığında soru – cevap mantığına dayalı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla içerikleriniz olası sorulara doğru yanıtlarla karşılık verdiğinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız hızlı olacaktır.

 • Sıkça sorulan sorular sayfası ekleyin.

Hedef kelimelerinizde yapılan aramalarda sıkça sorulan sorular için özel bir sayfa hazırlayın. Soru köklerine uygun olacak şekilde içerikler barındıran sayfalar hazırlamanız sesli aramayı kullanmaya başlayan kullanıcılara görünür olmanızı sağlayacaktır.

 • Soru cümlelerini iyi analiz edin.

Türkçede konuşurken sık kullanılan soru kalıplarını araştırın ve kullanıcıların soru kalıplarıyla nasıl aramalar yaptıklarını öğrenin. Arama motoru kullanıcı davranışlarını çözdüğünüzde içeriklerinizin daha fazla okunduğunu göreceksiniz.

Sesli arama hızlı bir şekilde kendini geliştirmeye devam ettikçe içerik arama biraz geri planda kalacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla SEO daha da önemli bir hal alacak ve zorlaşacak. SEO mantığı kullanıcıyı anlama ve neleri arayacağını ön görme üzerine kurulu olacak. Karmaşık sorgulara uygun içerikler, yol tarifleri, görseller, menüler, fiyatlar, programlar web sitelerinin içerisinde ayrıntılı şekilde yer buluyor olacak.

Buradan çıkaracağımız sonuç SEO çalışmalarının sesli arama odaklı programlanması ve içerikle birlikte spesifik anahtar kelimelere odaklanması yönünde. Uzun aramalara mantıklı cevaplar veren web siteleri üst sıralarda yer alacak. Şimdiden değerlendirilirse yararı büyük olacak bir fırsat bu.