Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@seoegitimzirvesi.com

SEO UZMANLIĞI BİR KARİYER
MİDİR? - MESLEĞİN GELECEĞİ!

seo eğitim zirvesi
seo uzmanlığı bir kariyer midir

SEO Uzmanlığı Bir Kariyer Midir? – Mesleğin Geleceği!

Değişen ve gelişen teknolojinin getirisi olarak hem günlük yaşamımızda hem de iş hayatımızda hiçbir günümüz birbiriyle aynı olmuyor. Teknolojik gelişmeler hayatımızı her anlamda şekillendirdiği için bir sonraki yılın planını şimdiden yapamıyoruz. Ancak öngörülerimizle geleceğin getireceği değişikliklere karşı kendimizi hazırlayabiliyoruz. Buna mesleki kararlarımız da dahil elbette. Hangi işi yapacağımız sektörel ihtiyaçlara, teknolojik gelişmelere ve yaşam standartlarına göre değişiyor. Son yıllarda internetin gelişim sürecine bağlı olarak oluşan gençlik profili sayesinde daha yaratıcı, pozitif, özgürlüğüne ve rahatına düşkün, dünya ile ilgili bir jenerasyon karşımıza çıkıyor ve bu jenerasyonu da teknoloji odaklı meslekler bekliyor.

Teknolojinin bu denli süratle gelişmesi ve gençlerin özgürlükçü düşünce yapılarına sahip olması nedeniyle web, teknoloji, yazılım, mobil platformlardaki meslekler ilgi çekici hale geliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki:

  • SEO Uzmanlığı
  • Dijital Pazarlama Uzmanlığı
  • Yazılım Geliştirme Uzmanlığı
  • Veri Tabanı Yöneticiliği
  • İnternet Gazeteciliği
  • Mobil Uygulama Geliştiriciliği
  • Bilişim Hukuku Uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Bu mesleklerin hepsinin temelinin internet olması sanal dünyadaki iş platformlarından para kazanmanın ilgi çekici hale geleceğini gösteriyor. Dolayısıyla son zamanlardaki sosyal medya, mobil platformlar ve internet gelişimi nedeniyle gelecekte firmaların bünyelerinde teknoloji ve iletişim uzmanlarının sayıca fazla olacağını söyleyebiliriz. Habercilik dahi basılı platformlardan online platformlara geçiş yapacak gibi gözüküyor.

Bu aşamada SEO Uzmanlığı gelecek vaat eden bir meslek olarak dikkat çekiyor. Markaların internetten daha fazla kazanç sağlamak istemeleri ve ziyaretçi sayılarını artırma amaçları neticesinde SEO Uzmanları yol göstericiler olarak firmaların yanında yer alıyor.

geleceğin mesleği seogeleceğin meslekleriseo uzmanlığı

 

SEO Uzmanları Nerede İş Bulacak?

SEO Uzmanları web sitelerini arama motorlarında üst sıralarda konumlandırmak isteyen herkese hizmet verecek. Yani SEO Uzmanlarının çalışma alanları çok geniş. Sektörde henüz nitelikli SEO uzmanlarının sayısı az olduğu için kolaylıkla iş bulabilirler. Web ajansları, SEO ajansları, Reklam firmaları ile SEO çalışmalarını kendi bünyesinde yapmak isteyen her sektörde çalışabilirler.

Ayrıca kendini geliştirdiğine inanlar SEO firması kurarak hizmet vermeye devam edebilirler. Sektörde iyi firmalara ve nitelikli uzmanlara ihtiyaç var.

Ücretleri 2000 TL’den Başlıyor

SEO Uzmanı olmak isteyenler için ücretler de cazip görünecektir. Yurt dışında SEO Uzmanlığı için saat başı ücret verilirken ülkemizde aylık ya da proje bazlı ödemeler yapılmaktadır. İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkelerde SEO uzmanlarına ödenen saatlik ücret 100-150 $ arası değişirken, Türkiye’de aylık 1500 – 4000 TL arasında ücretler verilmektedir. Proje bazlı çalışıldığında aylık kazanç daha fazla olmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında SEO Uzmanlığı bir kariyerdir ve geleceği vardır diyebiliriz. Ancak arama motorlarından anlayan herkesin uzman olduğunu söylemesi ve başarısız çalışmalar yapılması mesleğin değerini de giderek düşürmektedir. Etkili bir pazarlama aracı olarak görülen SEO çalışmalarını yapacak nitelikli personellere ihtiyaç vardır. Bunun için de kişilerin kendini geliştirmeleri şarttır.

Uzmanlar geleceğin mesleğini nitelikli şekilde yapmak isteyenlere SEO gelişmelerinden haberdar olması gerektiğini, blog ve forumları takip ederek algoritma güncellemelerini öğrenmelerini, güncellemelere karşı strateji oluşturmalarını, planlı çalışmalarını, hızlı çözüm üretmelerini önermektedirler. Kısacası aldıkları parayı hak etmelerini söylüyorlar.

seo uzmanıseo uzmanlarıseo meslek midir

 

SEO Uzmanı İşsiz Kalır Mı?

SEO Uzmanı web siteleri ve Google’ın sıralama kriterleri var oldukça asla işsiz kalmaz. Ancak işini kötü yaparsa ve illegal SEO yöntemleri ile anılırsa işsiz kalabilir. Etik ve emek kavramlarının önemli olduğu bu meslekte SEO Uzmanı olan kişiler kesinlikle sabırla ve doğru yollarla çalışmalarını yapmalıdırlar. Aksi taktirde arama motorlarında kötü SEO Uzmanı kelime grubunda ilk sırada gelirler.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Ülkemizde SEO Uzmanı olmak için herhangi bir üniversite eğitimi yok. Dolayısıyla yapmanız gereken dijital iletişim bölümlerinde alarak kendinizi eğitmek. Arama motorlarının nasıl çalıştığını, optimizasyonun nasıl yapıldığını, internetin geleceğini, algoritmaların zaaflarını ve sevdiği her şeyi bilmelisiniz. Ayrıca iyi bir İngilizceye sahip olmalı ve yabancı kaynakları, Google dokümanlarını takip edebilmelisiniz. Her şeyi bilmek ve kendinizi eğitmek başarılı bir SEO Uzmanı olmanızı sağlayacaktır.