Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@seoegitimzirvesi.com

SEO ÇALIŞMALARINDA BAŞARIYA
ULAŞMANIN 8 YOLU!

seo eğitim zirvesi
seo çalışmalarında başarıya ulaşmak

SEO Çalışmalarında Başarıya Ulaşmanın 8 Yolu!

1- Site İçi SEO Analizi

SEO çalışmalarınıza başlamadan önce ilgili web sitenizin site içi SEO çalışmalarına yani optimizasyon aşamalarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu kısım teknik, tasarım, görsel, içerik ve rakip analizinden oluşmaktadır.

Aşağıdaki araçlar ile web sitenizin iç ve dış etkenlerini, gerekli analizlerini yapabilirsiniz. Site içi analizinden sonra problemleri tespit edip çözümleme çalışması yapmanız ve strateji geliştirmeniz sizi başarılı bir çalışmanın ilk adımlarını atmanıza yardımcı olacaktır.

Analiz için kullanılabilecek bazı siteler;

 • Seo Site Checkup
 • Woorank
 • Alexa
 • Moz
 • Ranksignals
 • Monitorbacklinks

2- Google Sıralaması ve Karşılaştırılması

Firmanıza veya markanıza ait web sitenizin, ürün veya hizmeti ile ilgili anahtar kelimelerinden 3 adet seçilmektedir. İlgili bu anahtar kelimeler üzerinden Google arama  sonuçlarında hem kendi sitenizin hem de rakip sitelerinizin sıralamasını alarak zaman içerisinde yapmış olduğunuz SEO çalışmalarınızda ne kadar ilerlediğinizi veya gerilediğinizi, hatta rakiplerinizin sizin anahtar kelimelerinizde ne kadar güçlü olup olmadığını, arama sıralamalarında nerede ve kaçıncı sırada olduklarını görmenize ve bunu takip etmenize yarayacaktır.

seoda başarıya ulaşmak

3- Site Dışı SEO Analizi (After – Before)

Web siteniz için çalışmalara başlamadan önceki site içi ve dışı optimizasyon durumunu gerekli analiz araçları yardımıyla rapor etmelisiniz. SEO çalışmalarınızı bitirdikten sonraki durumunu karşılaştırarak aradaki farkı görmeniz ve ne kadar eksiklerinizin, artılarınızın olduğunu fark etmenize ve gelişim noktasında strateji geliştirmenize katkı sağlayacaktır.

Projeye ait olan web sitenizi, site dışı SEO araçları ile analiz ve test ettikten sonra rakip analizi ile backlink çalışamaları için Mejestic aracını kullanarak gerekli çalışmaları yapmanızı tavsiye ederiz. Bu araç ile kendinizin ve rakiplerinizin toplam referans alınmış domainlerini, backlink aldığı oranı ve nerelerden yani hangi konulardan (sektörden) aldığını, yakın tarihte aldığı backlinkler, (istediğimiz zaman aralığını seçerek projede haftalık veya aylık, günlük veri alınabilinir), (anchor text) anahtar kelime bağlantı metinlerini, hangi kelimenin ne kadar gözüktüğü, domain ve url’de ne kadar bulunduğu verisini, harita üzerinde ne kadar ekleme yapılmış, ne kadar sayfanız index almış, kaç tane backlink alınmış ve kaç tanesi silinmiş bunların hepsinin detaylı verisini bize göstermektedir. Bu verileri raporlayarak kendinize bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

4- SEO Bazlı Sosyal Medya Çalışmaları

Site dışı SEO, rakip analizi çalışmanıza her günün başlangıcında sosyal medya mecralarında gerekli tanıtım ve paylaşımlarınızı yaparaktan başlamalısınız. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, sosyal medya mecrası Facebook veya video kanalı olarak  YouTube’dan kim backlink almak istemez ki?

Tek yapmanız gereken sosyal medyayı SEO bazlı ve uyumlu olarak, kullanıcı deneyimine uygun doğru saat ve zamanlarda kullanmanız size sabit bir link inşasının ve elde edeceğiniz bir backlink’in yanında da web sitenize trafik elde edecektir.

Sadece backlink almak için ve link inşası oluşturmak için, hızlı index alan  bu önemli sosyal medya mecralarını kullanıcı gözünden bakarak, trafik alabilecek şekilde düşünür ve paylaşımlarınızı ona göre yaparsanız sizin için faydalı olacaktır.

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Pinterest
 • Linkedin
 • YouTube
 • Google Plus

Tüm mecralarda web sitenizin ilgili ürün veya hizmetleriyle alakalı paylaşımlarınızı doğru zaman ve günde yapmanız size avantaj kazandıracaktır.

seo başarısı

5- Rakip Backlink Analiz Çalışması

Rakip backlink analizi çalışmasını uygulamanın 2 yolu vardır. 1.’si ücretsiz olarak kendi imkanlarınız ile Google’da arama yaparak backlink alacağını veya almak istediğiniz siteleri bulursunuz, araştırırsınız ya da ücretli olarak bir backlink aracı kullanırsınız. Ücretsiz olarak kullanılan araçlar var fakat profesyonel anlamdan bir çalışma yürütmek ve geri dönüşüm almak istiyorsanız ücretli tam donanımlı bir backlink analiz aracı kullanmanızı öneririz.

Örnek olarak Majestic kullandığınızı varsayalım.Rakiplerinizin backlink aldığı yerlere sizinde çalışma yapmanız gerekecektir. Tek yapmanız gereken körü körüne rakibim buradan backlink almış bende alayım hemen dememeniz gerekiyor. Neden ? Çünkü, rakibinize black hat SEO çalışması yapılmış ve spam siteler atılmış olabilir. Dolayısıyla bu siteleri zararlı olup olmadıklarını kontrol etmelisiniz ve öyle üzerine çalışma yapmalısınız.

Forum sitesi, blog, haber sitesi ,imleme, arama motorları gibi sitler karşınıza çıkacaktır. Buralara gerekli tanıtım ve backlink çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

6- Google Backlink Reddetme Aracı

Rakibimizin ya da düşmanınızın kendi adınıza istemediğiniz zararlı bir web sayfasına bizim bağlantılarımızı yani web sitemizin domainini eklediğinde ortaya çıkan olayın önüne geçmek için Google backlink reddetme aracı kullanılmaktadır. Gerekli analiz araçlarından bir tanesini kullanıp, kötü amaçla yapılmış olan bu zararlı linkleri tespit edip, Google’a bu araç ile bildiriyorsunuz.Linkler silinmemektedir fakat siz bunu bildirdiğiniz için artık size zarar verecek bir hükümlülüğü kalmamış oluyor.

7- İmleme Siteleri ve Hiyerarşik Yapısı

Sürekli aktif olarak kullanılan, aylık trafik hacimleri yüksek, Google botları tarafından hızlı index alan ve kullanıcıları link, görsel, içerik paylaşabilecekleri ve depolama yapabilecekleri bir mecradır.

İmleme sitelerine web sitenizin linkini ekleyerek başlayabilirsiniz ve sosyal medya hesaplarınızın linklerini (Facebook, Twittter, Google+ vs..) rakip backlink çalışmasında elde ettiğiniz kaliteli forum, tanıtım yazısı ve blog yorumlarınızın olduğu siteleri imleme sitelerine ekleyerek daha hızlı index almasını sağlayabilirsiniz.

Burada en önemli unsur hiyerarşi doğal bir yapının oluşturulmuş olmasıdır. Google buna çok önem göstermektedir. Sadece tek bir yere çok link vermemek ve almamak gerekir. Bu sebepten ötürü doğal kullanıcı odaklı düşünüp çalışmalarınızı yaptığınızda daha faydalı olacaktır.

seoda başarılı olmanın yolları

İmleme çalışması için kullanılabilecek bazı siteler;

 • Reddit
 • Digg
 • Delicious
 • Folkd
 • Diigo
 • Bibsonomy
 • Desingnfloat
 • Storeboard
 • Sitejt
 • Aboogy

8- Değerlendirme ve Raporlama

SEO çalışmalarınız boyunca, rakip backlink analiz çalışmalarınızı belli periyotlarda kontrol etmek ve rapolarlamak daha iyi bir strateji üreterek ilerlemenizi sağlayacaktır. Backlink çalışmalarınızda silinen linkleriniz, bağlantılarınız varsa örneğin forum tanıtım yazısı veya blog yorumlarınızı tespit edip neden silindiğini araştırabilir, yapılandırma çalışması yapabilirsiniz. Aynı şekilde rakibiniz için de bu durumu kontrol edebilir, hangi noktalarda zayıf kaldığını öğrenebilirsiniz.

Tüm SEO çalışmalarınız bittikten sonra en önemli kısım after ve before. Web sitenizin çalışmaya başlamadan önceki verileri ve raporlamasını şu anki elde ettiğiniz sonuçlar ile karşılaştırarak bir değerlendirme ve anlamdırma çalışması yapabilir, daha yeni ve gelişim, çözüm odaklı stratejiler belirleyebilirsiz.

Cüneyt Efe Özar

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı olan Cüneyt Efe ÖZAR, Edirne Trakya Üniversitesi'nde Grafik Tasarım üzerine okuduktan sonra Dijital Fotoğrafçılık eğtimi almıştır. Photoshop, Dreamweaver,Corel Draw, Illustrator, After Effects programlarını bilmekte ve kullanmaktadır. Kariyerinde tasarım ve fotoğrafçılığının yanında küçük ve büyük ölçekli bir çok markanın Dijital Pazarlama, SEO, AdWords ve Sosyal Medya projelerini yönetmiştir. Kendi kişisel E-ticaret sitelerini kurmuştur ve girişimcilik adımlarını atarak yatırım almıştır. Şuan da Türkiye’nin en iyi SEO ajanslarından birinde Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı olarak çalışmaktadır. Ayrıca deneyimlerini SEO Akademi eğitimleri ile katılımcılarla paylaşmaktadır.