Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@seoegitimzirvesi.com

GOOGLE WEB YÖNETİCİSİ
YÖNERGELERİ GÜNCELLENDİ!

seo eğitim zirvesi
google web yöneticisi yönergeleri

Google Web Yöneticisi Yönergeleri Güncellendi!

Google Web Yöneticisi Yönergeleri genellikle Google’da üst sıralarda yer almak isteyenler ve SEO çalışmaları yapan uzmanlar tarafından sürekli takip ediliyor. SEO başarısında kilit noktalardan biri olan Google Web Yöneticisi Yönergeleri’nde yakın zamanda önemli güncellemeler yapıldı.

Google Web Yöneticisi Yönergeleri‘nde yer alan ve Google’ın anayasası olarak kabul edilen kurallara yeni başlıklar ve bölümler eklendi. Web sitelerinde yapılan SEO çalışmaları kapsamında nelerin yapılması ve yapılmaması hakkında fikir veren Google Web Yöneticisi Yönergeleri’nin eski görüntüsünde üç ana başlık yer alıyordu. Bunlar:

 • Tasarım ve içerik yönergeleri
 • Teknik yönergeler
 • Kalite yönergeleri
  • Kalite yönergeleri – temel ilkeler
  • Kalite yönergeleri – özel yönergeler

Yeni Google Web Yöneticisi Yönergelerinde iki yeni başlık yer alıyor artık. Bunlar:

 • Genel Yönergeler
  • Google’ın sayfalarınızı bulmasına yardımcı olun
  • Google’ın sayfalarınızı anlamasına yardımcı olun
  • Ziyaretçilerinize sayfalarınızı kullanmalarında yardımcı olun
 • Kalite yönergeleri
  • Temel ilkeler
  • Özel yönergeler

Yapılan düzenleme ile “Tasarım ve İçerik Yönergeleri” ana başlığı “Genel Yönergeler” altına taşınmış görünüyor. Yapısal veri ve WordPress içerik yönetim sisteminin de başlıklar arasında yer bulması faydalı olmuş. Dünyadaki her 3 web siteden birinin WordPress olduğunu düşündüğümüzde Google’ın bu hamlesinin faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca Google ifade tarzını da değiştirerek SEO çalışmaları yapanların yararına ve zararına olabilecek durumları daha net bir şekilde ifade etmiş gözüküyor. Genel olarak yönergelerde kullanılan “uysanız da olur uymasanız da” söylemi değiştirilerek kesin bir dile bağlanmış.

web yöneticisi yönergeleriweb yöneticisigoogle web yöneticisi

 

 “Aşağıdaki Genel Yönergeler‘e uymanız, Google’ın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur.

Aşağıdaki Kalite Yönergeleri‘ni dikkatle incelemenizi öneririz. Kalite Yönergeleri’nde bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde algoritmayla ya da manuel olarak uygulanan spam işleminden etkilenmesine yol açabilecek bazı hatalı uygulamalar açıklanmaktadır. Bir site, spam işleminden etkilendiyse artık Google.com’daki veya Google’ın iş ortağı sitelerindeki sonuçlarda görüntülenmeyebilir.”

Yani Google diyor ki; Genel Yönergelere ve Kalite Yönergelerine uymazsanız siteniz geç bulunur, dizinlere eklenmeyebilir ve sıralamada geride kalabilir. Dolayısıyla Google’ın yönergelerine uymanız bir zorunluluk olarak karşınıza çıkıyor.

Aynı zamanda Google’ın bir web sitesini tararken göz attığı önemli noktaları daha belirgin şekilde ön plana çıkardığını söyleyebiliriz. Tasarım ve içerik uyumu, görsellerin sayfadaki konumu, başlıklar ve yönlendirmeler gibi pek çok konuya da açıklık getiriyor.

Merak edenler için Google Web Yöneticisi Yönergeleri’nin 13 Ocak 2016 tarihinde arabelleğe alınmış görüntüsü şöyle;

Google Web Yöneticisi Yönergeleri Eski Hali İçin Tıklayın

Google Web Yöneticisi Yönergeleri sayfasının yeni görünümünde ise dil farklılıkları ve kategoriler daha net şekilde görünüyor. Yani:

Google Web Yöneticisi Yönergeleri Yeni Hali İçin Tıklayın

Google Web Yöneticisi Yönergeleri SEO uzmanları için her zaman el altında olması gereken bir sayfa. Optimizasyon çalışmalarında belirli bir şablonu ve sistemi tutturmak için ihtiyaç duyacağınız her şeyi bu sayfada bulabilirsiniz. Sitenizin Google mantığına uygun olup olmadığını Web Yöneticisi Yönergeleri sayfası ile takip edebilirsiniz. SEO projelerinizi bu yönergelere dikkate alarak yürüttüğünüz takdirde olası strateji ve çalışma hatalarının önüne geçmiş olursunuz.