Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@seoegitimzirvesi.com

GOOGLE PHANTOM 4 ALGORİTMA
GÜNCELLEMESİ – NELER DEĞİŞTİ?

seo eğitim zirvesi
google phantom 4

Google Phantom 4 Algoritma Güncellemesi – Neler Değişti?

Google algoritmaları belirli aralıklarla güncelleniyor biliyorsunuz. Bunun sebebi de kullanıcı deneyimini artırmak ve en faydalı hizmeti sunmak elbette. Google da sizler gibi hizmet odaklı bir firma olduğu için çalıştığı alanın kalitesini artırmak için belirli çalışmalar yapması normal.

Penguin, Panda ve Phantom gibi algoritmalarla web sitelerinizin nasıl olması gerektiğini belirleyen Google yakın tarihte Phantom olarak bilinen kalite güncellemesinin yeni versiyonunu devreye aldı. Temelinde içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi yer alan Phantom algoritmasında yapılan yeniliğin yine bu iki öğeyi desteklemeye yönelik olduğu görüldü. Türkiye’de henüz web siteleri yeni güncellemeye göre incelemese de yakında web sitelerimizin Phantom süzgecinden geçirileceğini unutmamamız gerekiyor.

Phantom 4 Güncellemesinde En Çok Ne Önemli?

Phantom 4 algoritma güncellemesi henüz ülkemize ulaşmasa da şimdiden önlem almakta yarar olduğunu belirtelim. Eğer sitelerinizi güncellemenin getirdiği yeni kriterlere göre düzenlerseniz rakiplerinizden bir adım önde olacağınızı unutmayın.

Phantom güncellemeden önce de kaliteli içeriği önemsiyordu biliyorsunuz ki. Yeni gelen güncellemede de yine içerik önemli. Güncellemede ayrıca kolay gezinebilir ve kullanıcı deneyimini artıran siteler, altyapısı güçlü siteler daha avantajlı sayılıyor. Buna ek olarak:

  • Reklam  ve İçerik Yerleşimi

Google Phantom 4 Algoritma güncellemesi reklamlarla sayfalarını dolduran web siteleri büyük zarara uğratacak gibi gözüküyor. Phantom içerik sever bir algoritma olduğu için çok sayıda reklam içeren sayfaları değersiz olarak görecek. Çok fazla reklamın kullanıcı deneyimini düşürdüğü bilindiği için bu hataya düşen siteler gerilerde yer alacak.

Özellikle dijital reklamcılıkla uğraşan firmaların web sitelerini reklamlar ve görsellerden çok içerikle doldurmaları gerekecek. Ayrıca içerikle reklamlar uyumsuz bir yerleşime sahipse, kullanıcı sayfada rahatlıkla gezinemiyor ve hemen çıkış yapıyorsa Google, kullanıcının bu web sitesinden fayda sağlayamadığı görüşüne kapılarak siteyi cezalandırma yoluna gidecek.

  • Alakasız Anahtar Kelime Kullanımı

Phantom Algoritma güncellemesi kullanıcının hangi kelimeleri arayarak sayfanıza geldiğini de inceleyecek. Eğer kullanıcı sorgusuyla eşleşmeyen anahtar kelime kullanımlarınız varsa sayfa değeriniz düşecek ve sıralamada gerilerde yer alacaksınız. Yani arama motorunda sorgu yapan kişi “Bakırköy çiçekçiler” kelimesiyle sitenize geliyor ancak alakasız sayfalarla karşılaşıyorsa bu durumda cezalandırılmanız söz konusu olacak.

SEO kavramından önce ve algoritmaların henüz anlaşılamadığı zamanlarda arama motorları anahtar kelime eşleşme prensibiyle çalıştığından bir sayfada ilgili ilgisiz yüzlerce anahtar kelimenin olmasını sıkıntı etmiyor ve olumlu değerlendiriyordu. SEO kavramıyla birlikte web siteleri sıkı bir incelemeye tabi tutularak alakasız kelimelerde görünür olmak olumsuz değerlendirilmeye başlandı. Phantom güncellemesi de bu sitelerin peşine düştü. Dolayısıyla web sitelerinizde böyle bir illegal yöntem kullanıyorsanız hemen vazgeçmeniz gerek.

  • Tasarım ve Görsellik

Phantom güncellemesi ile tasarım ve görsellik de web site sıralamasında önem kazandı. Kullanıcı deneyimi odaklı düşünen Phantom, sizin de tasarım yaparken bir ziyaretçi gibi kolay kullanılan, sade menü yapısına sahip, ulaşım ve iletişim sayfaları bilgi verici, görsel kalitesi yüksek, rahatsız edici öğeler içermeyen siteler tasarlamanızı istiyor.

Yüksek çözünürlüklü ve içerikle alakalı fotoğraflar, yaratıcı sayfalar, düzenli bir görünüm Phantom’un kriterlerini sağlayarak sitenizin sıralamasını yükseltebilirsiniz.

  • Çok Sayıda 404 Sayfası

Tahmin edersiniz ki arama motorları kullanıcıların vaktini alan yani açılmayan 404 sayfalarını sevmez. 404 sayfaları hedef kelimelerinizdeki organik trafiğinizi kaybetmenize ve ziyaretçilerinizin farklı sitelere yönelmesine neden olur. Phantom güncellemesi de bu sayfalara savaş açarak 404 sayfa sayısı fazla olan web sitelerini sıralamada gerilere atıyor. Dolayısıyla web sitenizi analiz ederek 404 sayfalarından kurtulmanız gerekiyor.

phantom güncellemesigoogle phantomphantom 4 güncellemesi

 

Phantom Güncellemesine Karşı Nasıl Önlem Alırsınız?

Phantom 4 algoritma güncellemesinin yaptırımlarından ve kriterlerinden olumsuz etkilenmemek için sitelerinizi baştan ayağa analiz ettirerek hatalarını belirlemekle işe başlayın. Sonrasında:

  • Web sitenizdeki 404 sayfalarını ayıklayın ve bunları düzeltin. Ulaşılamayan sayfaların kullanıcı deneyimini düşüreceğini unutmayın.
  • Kullanıcılarınızın hareketlerini yakından takip edin. Hangi sayfalarda daha çok kalmışlar, neleri okuyorlar, neleri sevmiyorlar, hangi sayfalardan hızla çıkıyorlar öğrenin.
  • Sitenizdeki reklamları ve kendiliğinden açılan pop up görselleri azaltın.
  • İçerik kalitesini ve oranını artırın. Phantom faydalı içerikleri sever.

Phantom 4 güncellemesi kriterlerine uyduğunuzda web siteniz için yararlı olacaktır. Vaktiniz varken sitenizi hem içerik hem de görünüm olarak iyileştirin. Ziyaretçilerinizin yarar sağlayacağı içerikler ve göze hoş gelen görseller kullanın. Böylece doğal trafiğinizi artırın ve arama sonuçları sıralamasında rakiplerinizi geride bırakın.