Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@seoegitimzirvesi.com

Başarı 1. Sayfada Çıkmak Değil Orada Kalıcı Olmaktır!

seo eğitim zirvesi
birinci sayfada çıkmak

Başarı 1. Sayfada Çıkmak Değil Orada Kalıcı Olmaktır!

Birinci sayfaya çıkmak aslında o kadar zor değil. Tabi illegal yöntemlerle. Doğal yollarla yapılan SEO çalışmaları en az 6 ay sonra etkisini göstermeye başlıyor. Tüm tasarım kriterleri tamsa, içerikler kaliteli ve güncelse, site sürekli yenileniyorsa, güvenlik önlemleri alındıysa, Pagerank değeri yüksek sitelerden link alınıyorsa, görseller etiketleniyorsa, metalar standartlara uygunsa ve diğer SEO aşamaları tamamsa ilk sırada yer almamak için bir sebebiniz yok.

Birinci sayfaya ulaştıktan sonra ilk sıra hedefiniz olmalı elbette. İlk sayfanın son sırasında olmakla ilk sırasında olmak aynı etkiyi yaratmıyor. Arama motoru kullanıcılarının %90’ı ilk 3 sıradaki sitelere tıklıyor. Bu nedenle ilk 3’te olmak çok önemli. Google ve diğer arama motorlarının ilk sayfadaki siteleri sürekli takip ettiğini düşünürsek hile yapmadan ilk sayfada kalmanın yollarını bilmeniz gerekiyor. SEO eğitimi ya da hizmeti dışında diğer yollar ise şunlar:


Rakiplerinizi analiz edin.

İlk sayfada sizinle birlikte yer alan sektör firmalarını inceleyin. SEO çalışmaları hakkında fikir üretin. Onların yaptıkları ancak sizin yapmadığınız SEO uygulamalarını gündeme alın. Sektörünüzün nabzını tutun ve her şeyin farkında olun.


Hedef kelimelerinizi doğru seçin.

İlk sayfaya çıktıktan sonra mevcut anahtar kelimelerinizi geliştirmeniz gerekebilir. Rakiplerin ve sektörün en çok kullandığı kelimeler sizin sitenizde daha az önemli olabilir. Bu kelimeleri öne çıkarmaya çalışın. Seçtiğiniz yeni kelimelerle içerik üretmeye başlayın.


Orijinal ve kaliteli içerik üretin.

Arama motorlarının kullanıcı odaklı çalıştığını zaten biliyorsunuz. İlk sayfaya çıkınca hemen sitenize verdiğiniz önemi düşürmemelisiniz. Sizi ilk sayfaya çıkaran kaliteli içeriklere ve orijinalliğe önem vermelisiniz. Kopya içeriklere kesinlikle başvurmadan özgün makaleler üretmelisiniz.


Saldırılara karşı korunun.

İlk sayfada olan sitelerin tamamı negatif SEO’ya yani SEO saldırılarına maruz kalır. Bu nedenle sitenizin güvenlik önlemlerini artırmanız gerekir. Güvenlik duvarlarınızı inşa ederek gönderilen kötü linklere karşı savaşabilirsiniz.


Link sayısını abartmayın.

Aşırı link alarak sitenizin sıralamasını tehlikeye sokmayın. İlk sıralardaki sitelerin en büyük düşmanı kötü linklerdir. Dolayısıyla pagerank değeri yüksek ve içerikleri alakalı sitelerden link alın.


İllegal SEO yöntemlerine başvurmayın.

Google ilk sayfa için illegal yöntemler kullanmış olabilirsiniz. Bu yöntemlere devam ettiğiniz sürece ya da yaptıklarınız arama motorları tarafından anlaşıldığında sitenizin gerilediğini göreceksiniz. Doğal olmayan SEO sitenize zarar verecek hatta cezalandırılmanıza sebep olacak.


Hızınızı daha da artırın.

İlk sayfaya çıktıysanız sitenizin kullanıcı deneyimini artırmak zorundasınız. Siteniz 5 saniyede açılıyorsa bu açılış hızını 3 saniyeye indirmelisiniz. Sayfalarınızın hızlı yüklenmesi demek ziyaretçilerin sitenizde daha uzun süre kalması demektir.


Sitenizi güncelleyin.

Arama motorlarının 1.sayfasındaki sitelerden olmak ve öyle kalmak için belirli periyodlarda sitenizi güncellemeniz gerekiyor. Yeni içerikler ve görseller, videolar ve reklamlar ekleyerek sitenizi aktif tutmalısınız. Eski verilerle uzun süre ilk sayfada kalamazsınız.


Adwords reklam hizmetinden yararlanın.

1.sayfada kalmanın bir diğer yolu da Adwords reklamlarını kullanmaktan geçiyor. Sitenizin ilk sayfada olmasına bakmayın ve reklam platformunu rakiplerinize bırakmayın. Tıklama başına maliyetle çalışan reklam hizmetinden yararlanarak ziyaretçi sayınızı artırın.


Sosyal medyanın gücünden yararlanın.

İlk sayfaya çıktıktan sonra yapmanız gereken en önemli iş tanıtım olmalı. Sosyal ağlardan en önemlileri olan Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, Lınkedin, Google+ profillerinizde düzenli olarak paylaşım yapmanız gerekiyor. Online platformların kişileri etkileme gücünden yararlanarak sitenizi olduğu sırada tutabilir hatta daha yukarılara taşırsınız.

Eğer özgün içerik üretmeye, tasarımınızı güncellemeye, paylaşım yapmaya, link almaya devam ederseniz ilk sayfada tutunabilirsiniz. Kendinizi ve sitenizi geliştirmediğinizde ise ilk sayfada kalıcı olmanız söz konusu olamaz.