Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@seoegitimzirvesi.com

4.5G MOBİL WEB SİTELERİNİ VE KULLANICI DENEYİMİNİ
NASIL ETKİLEYECEK?

seo eğitim zirvesi
4.5 g nedir

4.5G Mobil Web Sitelerini ve Kullanıcı Deneyimini Nasıl Etkileyecek?

1 Nisan 2016’da resmen kullanıma açılan 4.5G teknolojisi sayesinde artık daha hızlı internet erişimine sahip olduk. Bu hız beraberinde pek çok yenilik getirdi. Mobil web sitelerini ve kullanıcı deneyimini etkileyen 4.5G’ye yakından bakmakta yarar var.

4.5G Nedir?

LTE (Long Term Evolution) olarak da bilinen 4G teknolojisinin gelişmiş versiyonu, 4.5 LTE Advanced olarak adlandırılır ve 4G teknolojisinin geliştirilmiş versiyonu olarak kullanılır. 4.5G yüksek hızlarda İnternet erişim olanağı sağlayan, yüksek bant genişliğiyle aynı anda çok daha fazla kullanıcının İnternete erişmesine olanak tanıyan yeni bir teknolojidir. 4G teknolojisi hem geriye hem de ileriye yönelik uyumluluk sağladığı için ileride 5G teknolojisinin kullanımı hedeflenerek 4.5G2ye geçilmiştir.

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan 4.5G internet deneyimini artıran ve elbette kullanım alışkanlıklarımızı değiştiren bir teknolojidir.

Alışkanlıklarımız Nasıl Değişecek?

Her yenilik beraberinde şaşkınlık getirir. 3G teknolojisine geçerken yaşadığımız değişimlerin tamamını 4.5G teknolojisine geçerken de yaşayacağız. Ölçümler sonucunda 250 – 450 megabit civarında bir bağlantı hızı getirdiği görülen 4.5G sayesinde web siteleri açılırken beklemek ve film ya da video izlerken dolması için durdurmak zorunda kalmayacağız.

4.5G kullanıcı deneyimini gerçekten değiştirerek görüntülü görüşmelerde kesintisiz arama yapma imkanı sunacak. Ayrıca istediğimiz TV kanalını online olarak ve herhangi bir sorun yaşamadan izleyeceğiz. Hatta TV haberleri sunulurken 3G ile yapılan canlı yayınların yerini 4.5G uyumlu cihazlar alacak ve TV yayınları da GSM hattı üzerinden rahatlıkla yapılabilecek. Bu avantaj haberleşme ve iletişim sektörlerini faydalı bir şekilde etkileyecek.

Tabi bu avantajlardan yararlanmak için 4G uyumlu telefonlara sahip olmak gerekiyor. Dolayısıyla akıllı telefon satışları da artacak gibi.

4.5G Gerçekten Hızlı Mı?

Türkiye’de kablosuz internetin verimi diğer ülkelere göre daha düşük. 3G ve 3.5G geçişi yapıldığı dönemde hem yerel İnternet sağlayıcıları hem de GSM şirketleri sıkı bir şekilde çalışsa da 3G teknolojisi Türkiye’de rahat bir işleyiş ortamına sahip olamadı. Bunda coğrafi zorluklar ve şehir planlamalarının uygun olmamasının etkisi büyüktü. Ancak giderek artan 3G istasyonları sayesinde verimli kullanım imkanı bulabildik. Ayrıca 1Gb ila 5Gb arasında değişen kullanım kotaları sebebiyle 3G kullanımımız azalıyor ve faturalarımızı artırmaktan korkuyorduk.

4.5G geçişi ile daha yüksek hızla ve kota ile internete bağlanmak istememiz normal olacak. Ancak yine de önümüze kullanım sıkıntıları çıkabilir. Bu noktada GSM şirketlerine düşen görev kullanıcısının şikayetlerini çözmesidir.

4.5 g teknolojisimobil web sitelerimobil web sitesi

 

Mobil Web Siteleri Nasıl Etkilenecek?

4.5G teknolojisinin mobil web sitelerini etkileyeceğini söylemiştik. Haliyle yavaş açılan ve akıllı telefonlara uyumlu olmayan web sitelerin büyük zararda olacağını öngörmek mümkün. Web sitelerinin acilen mobil platformlara tamamen uyumlu hale getirilmesi ve açılış hızlarını artırmaları gerekir. Web site hızının yavaşlığına sebep olan aşağıdaki faktörleri çözmeleri ilk etapta yararlı olacaktır.

  • Web sitesinin üzerinde çalıştığı sunucunun yavaş / aşırı yoğun olması
  • Web sitesinin mobil uyumlu olacak şekilde optimize edilmemiş olması
  • İnternet erişim hızının düşük olması
  • Siteye bağlanırken kullanılan cihazın düşük performanslı olması vb.

Sunucunun yavaş olması ve mobil uyumun yapılmaması siteye gelen ziyaretçi sayısını ciddi bir şekilde düşürecektir. 4.5G gibi bir teknolojiye sahipken web sitesi olan herkesin hızlı sunuculara ve mobil platformlara uyumlu web sitelerine sahip olması gerekir.

Kullanıcıların artık 3G ve üzeri hızlarla internete bağlı olduğunu düşünürsek yavaş yüklenen ve düzgün görüntülenemeyen bir web sitesinde kullanıcı deneyimi azalacağı için sitenin sıralaması da düşecektir. Türkiye’de 2013 yılında 8 milyon civarında sabit geniş bant İnternet aboneliği, 70 milyon civarında da GSM aboneliği olduğunu düşünürsek bu durum dert etmeniz gereken bir durum haline gelecektir.

Türkiye’de internet kullanan 50 milyon kişinin 4.5G hızına geçiş ile birlikte web sitelerinin hızlı açılması konusunda şimdikinden çok daha sabırsız hale geleceklerini düşündüğümüzde yavaş açılan mobil sitelerinizin sizi zarara sokacağını söyleyebiliriz.

Yapmanız gereken var olan kullanıcılarınızı kaybetmemek ve potansiyel ziyaretçilerinizi kazanmak için mobil uyumlu web sitelere sahip olmak. Böylece web sitelerinizin yüzünü değiştirerek 4.5G teknolojisine ayak uydurabilir ve SEO çalışmalarınıza da katkı sağlayabilirsiniz. Kullanıcı deneyiminizi de doğal olarak artırarak sadık bir kitleye sahip olursunuz. Elinizi çabuk tutun…